Polecamy...

Kiedy stracisz laptopa – sposoby na zabezpieczenie urządzenia

30 czerwca 2016

Większość aplikacji wykorzystywanych w dzisiejszych czasach aktywuje się automatycznie, zwłaszcza jeśli są to aplikacje instalowane w systemie. Nieliczne programy wymagają jednak wpisania specjalnego numeru seryjnego w celu uzyskania licencji, jeśli program jest po raz kolejny aktywowany.

Wiele osób tego typu kody przechowuje w pamięci urządzenia, co jest oczywiście bardzo wygodne, ale w przypadku kradzieży komputera spowoduje przekazanie wszystkich danych złodziejowi. Zawsze dobrze jest gdzieś takie dane przechowywać, najlepiej na fizycznych nośnikach.

Szyfrowanie całej pamięci

Szyfrowanie pamięci urządzenia nie jest czymś, co umykałoby dzisiaj osobom dbającym o bezpieczeństwo, a i nawet bez tego niektóre dane są dobrze chronione przez samo hasło systemowe. Jeśli jednak część danych jest przechowywana na nośnikach przenośnych, które zazwyczaj są schowane w torbie laptopa, trzeba zadbać też o ich zaszyfrowanie. Można skorzystać z urządzeń posiadających szyfrowanie sprzętowe lub skorzystać z darmowych programów.

Dodatkowe mechanizmy zabezpieczeń

Może się to wydawać mechanizmem dość prymitywnym, ale jest to na tyle skuteczne, że warto się pofatygować. Chodzi o specjalne linki zabezpieczające urządzenia poprzez przywiązanie ich do elementów pomieszczenia. Najlepszym przykładem jest pozostawienie laptopa bez opieki w pokoju hotelowym, na czas czego specjalna linka przywiązuje urządzenie do grzejnika lub do jakiegoś dużego mebla. Każdy przypadkowy złodziej zostanie zniechęcony. Podobne rozwiązanie spełnia także narzędzie Proximo Bluetooth Tracker, które we współpracy ze specjalną aplikacją mobilną jest w stanie monitorować jego położenie.

Oznaczenie właściciela

Jeśli laptop został zgubiony i trafił w ręce osoby uczciwej, nalepka z informacją o właścicielu w zupełności wystarczy do jego odzyskania. Mechanizmy śledzenia W laptopie posiadającym moduł GPS można zamontować oprogramowanie śledzące, które wskaże nam lokalizację laptopa. Dzięki niemu można też zdalnie zablokować urządzenie lub wymazać jego dane.

To może Cię zainteresować