Polecamy...

Jak się zabezpieczyć przed utratą laptopa?

30 czerwca 2016

Nasze związki z komputerami są coraz silniejsze, trudno więc nie zgodzić się z tym, że obecnie tak kradzież, jak i zagubienie laptopa jest nam w stanie stworzyć poważne problemy. Na szczęście, istnieje przynajmniej kilka dość prostych sposobów, które sprawią, że możemy ograniczyć nie tylko straty, ale również samo ryzyko tego, że utracimy dane.

Jedna z najbardziej podstawowych metod zabezpieczenia się przewiduje wybranie tak zwanej opcji auto-lock, a następnie skonfigurowanie hasła. Dopiero jego podanie jest w stanie otworzyć użytkownikowi dostęp do laptopa. Oczywiście, jeśli złodziej jest profesjonalistą, należy liczyć się z tym, że poradzi sobie z tego rodzaju zabezpieczeniem, problemu nie stanowi bowiem już choćby wyjęcie z laptopa dysku twardego, a następnie pobranie z niego danych. Osoba mniej doświadczona napotka jednak poważne trudności.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest też skonfigurowanie takiego hasła, które pozwala laptopowi na powrót do normalnej pracy po upłynięciu określonego czasu. Kolejnym ciekawym, a jednocześnie nieskomplikowanym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować, jest zaszyfrowanie tych danych, które znajdują się na dysku twardym. Istnieją specjalne programy, które pozwalają na skorzystanie z takiej możliwości, a ich wielość sprawia, że bez większego trudu potrafimy dostosować je do potrzeb każdego systemu operacyjnego. Oczywiście, sam klucz szyfrowania danych powinien być przechowywany w bezpiecznym miejscu, może się nam bowiem okazać niezbędny i wówczas, gdy uszkodzeniu ulegnie płyta główna.

Utrata laptopa staje się szczególnie bolesna w momencie, w którym jego pamięć zajmowały jedyne kopie prac, które wykonywaliśmy. Często ich utrata jest bardziej dokuczliwa niż konieczność znalezienia środków finansowych, które należy przeznaczyć na zakup nowego urządzenia. Na szczęście, również w tym przypadku możemy sobie pomóc, wystarczy bowiem, że pod koniec dnia będziemy pamiętać o tym, aby zadbać o przechowywanie kopii w dodatkowej lokalizacji. Dziś jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, z pomocą przychodzi nam bowiem tak zwana chmura.

To może Cię zainteresować