Polecamy...

Zaginiony telefon? Co robić?

1 lipca 2016

Sytuacja w której okazuje się, że zgubiliśmy lub co gorsza został nam ukradziony telefon, każdemu może się zdarzyć i co w takiej sytuacji możemy zrobić? Tracąc telefon tracimy także mnóstwo prywatnych wiadomości i informacji, jednak w dobie obecnej technologii istnieją sposoby aby zdalnie chronić naszą prywatność i informacje jakie przetrzymywaliśmy na urządzeniu.

Jednym z takich narzędzi chroniących wszelkie dane jest aplikacja typu kill switch. Użycie zdalnie tej aplikacji powoduje zupełne uśmiercenie telefonu, które wcześniej zabezpieczone zostały taką opcją. Mając zainstalowaną taką aplikacje możemy wykasować wszelkie dane zanim zgłosimy kradzież na policję lub też do operatora. W tym momencie Apple, Microsoft i Google dają możliwość odpowiedniej ochrony wszystkich swoich systemów poprzez użycie takiej aplikacji.

W systemie Android Google zadbał o wbudowanie w urządzenia specjalnej opcji lokalizacji telefonu. Urządzenia wyposażone w system Android możemy w tym momencie zlokalizować poprzez sieć internetową za pośrednictwem Menadżera urządzeń, które zostanie wcześniej odpowiednio skonfigurowane. Po odpowiednim ustawieniu musimy zalogować się na stronie android.com/devicemanager na konto Google'a, gdzie w oknie przeglądarki można śledzić przybliżoną lokalizację telefonu.

Z urządzeniem typu Iphone wygląda to nieco inaczej. W smartfony wbudowane zostały już fabrycznie opcje które potrafią wyśledzić urządzenie w iOS 5, gdzie wykorzystujemy iCloud do zablokowania i wymazania danych ze smartfonu. Jednak aby to zadziałało, najpierw trzeba skonfigurować odpowiednio iPhone'a za pośrednictwem usługi iCloud Apple'a. Najpierw właściciel iPhona musi utworzyć identyfikator Apple ID oraz konto w usłudze iCluod na stronie Apple, gdzie w kolejnych krokach konfiguracji włączamy opcje „Znajdź mój iPhone”.

W sytuacji kiedy stracimy urządzenie, logujemy się na stronie icloud.com, gdzie możemy zablokować dostęp do danych i wyświetlić wiadomość na ekranie iPhone'a. Jeśli nasz telefon wyposażony jest w Windows Phone również mamy możliwości lokalizacji zdalnej naszej zguby. Tutaj koniecznie musimy założyć konto na Windows Live ID, gdzie ustalamy usługi lokalizacyjne. W przypadku zagubienia telefonu musimy od razu zalogować się na stronie windowsphone.com, gdzie uruchamiamy opcję „znajdź mój telefon” po zalogowaniu i wpisaniu odpowiedniego hasła.

To może Cię zainteresować