Polecamy...

Śledzenie telefonów komórkowych przez sieć internetową

30 czerwca 2016

Śledzenie telefonów przez Internet jest możliwe, ale nie jest tak proste, jak sugerują to niektóre reklamy. Spełniony musi być szereg warunków, aby to zadziałało. Przyjrzyjmy się samemu mechanizmowi namierzania telefonów. Samo namierzenie może się odbywać na dwa sposoby. Telefon może skorzystać ze swojego odbiornika GSM, który jest w stanie zlokalizować go z dokładnością do kilku metrów.

Alternatywnie, telefon musi być zawsze podłączony do jakiejś stacji bazowej, więc jest możliwość ustalenia, do której stacji jest podłączony, po czym lokalizuje się samą stację bazową. Informacja na telefonie o tym, gdzie on jest, jeszcze nam nic nie daje. Informacja musi dotrzeć do osoby, która jest gdzieś indziej. By tak się stało, na telefonie musi być zainstalowana odpowiednia aplikacja, która do serwera zewnętrznego wysyła informacje odczytane z modułu GPS.

Podkreślmy, że prawo zezwala na dowolne instalowanie takich aplikacji tylko na swoich urządzeniach, czyli na przykład na telefonie małoletniego dziecka, by się upewnić, że poszło ono do szkoły, a nie na wagary. Może to być też zabezpieczenie antykradzieżowe własnego telefonu. Obce osoby, na przykład pracownicy naszej firmy, muszą wyrazić zgodę na namierzanie. W przeciwnym razie jest to nielegalne. Jeśli telefon znajdzie się poza zasięgiem sieci internetowej, możliwe jest wysłanie wiadomości sms do aplikacji z prośbą o informacje, a ta poprzez w pełni automatyczny sms zaraz odpisze. Dla osoby lokalizującej jest to kwestia naciśnięcia jednego guzika w aplikacji zbierającej informacje o lokalizacji. Aplikacje tego typu nie są już nowością i można je stosować na większości nowoczesnych telefonów komórkowych, tabletów czy komputerów przenośnych. W droższych urządzeniach bywają standardową metodą antykradzieżową i czasami posiadają nawet więcej funkcji.

Trzeba tylko uważać na oszustów, którzy oferując specjalnie przerobione aplikacje lokalizujące mogą kraść dane lub po prostu nie działać. Firmę oferującą takie oprogramowanie trzeba po prostu sprawdzić.

To może Cię zainteresować