Polecamy...

Śledzenie telefonów komórkowych i jego ciemna strona

30 czerwca 2016

Śledzenie telefonów komórkowych to prosta i skuteczna metoda na poznanie ich lokalizacji, ale w ostatnim czasie można zauważyć wysyp podejrzanych ofert związanych z tą jak najbardziej legalną i profesjonalną usługą.

Mechanizm oszustwa

Typowa oferta tego typu proponuje nam możliwość wyśledzenia telefonu o numerze, który wpisujemy na stronie internetowej. By móc skorzystać z usługi konieczne jest wysłanie płatnego smsa o koszcie kilkudziesięciu złotych, więc niespecjalnie wygórowanym, kiedy na przykład podejrzewamy, że mąż nie ma wcale nadgodzin i jest u przyjaciółki. Sęk w tym, że na podstawie samego numeru telefonu nie można zrobić praktycznie nic i tylko kilka firm ma możliwość śledzenia telefonów w oparciu o tę jedyną znaną informację. Ich usługi są jednak znacznie droższe. Po przeczytaniu regulaminu okazuje się, że całe śledzenie to dosłownie zabawa. W wiadomości zwrotnej po wysłaniu tekstu premium dowiadujemy się o tym i czytamy, że wskazany numer jest właśnie na orbicie Marsa lub dostajemy podobną głupotę. I to wszystko odbywa się zupełnie legalnie.

Unikanie oszustów

Jeśli stracimy raz, nie jest to jeszcze wielki problem, ale czasami można się uwikłać znacznie poważniej, na przykład nieświadomie decydując się na dzienny abonament. Kiedy indziej podawana przez oszusta cena to promocja, która obwiązuje tylko w przypadku osób, którymi na pewno nie jesteśmy. Takie mechanizmy działają nie tylko w przypadku śledzenia telefonów. Najskuteczniej unika się ich poprzez bardzo dokładne czytanie regulaminu oferty. Bywają długie i zawiłe, ale tylko ich przeczytanie da nam pewność. Pułapki są zazwyczaj ukryte po prostu gdzieś w masie tekstu.

Jeśli nie chcemy czytać całego tekstu regulaminu, powinniśmy przynajmniej poszukać wiadomości o danym usługodawcy w Internecie. Pozytywne informacje można podrobić, ale schowanie negatywnych jest już znacznie trudniejsze. Nie jest to polecana metoda, ale jeśli naprawdę nie chcemy czytać regulaminu, trzeba się zdecydować przynajmniej na to. Odnajdywanie telefonów komórkowych jest możliwe, ale mimo wszystko jest trudniejsze, niż po prostu podanie numeru telefonu.

To może Cię zainteresować