Polecamy...

Lokalizowanie telefonu komórkowego

30 czerwca 2016

GPS to system, dzięki któremu można zlokalizować telefon z dokładnością do kilku metrów, a przy odrobinie szczęścia nawet z dokładnością większą. Global Positioning System, czyli system globalnego określania pozycji, składa się z części kosmicznej i naziemnej.

W części kosmicznej są 24 satelity krążące wokół naszej planety i wysyłające sygnały, które są kontrolowane i korygowane w segmencie naziemnym. Do tego systemu można dołączyć dowolną ilość urządzeń klienckich, które poprzez otrzymanie sygnału z co najmniej trzech satelitów mogą wyliczyć swoją pozycję. Moduły klienckie są obecnie tak małe, że z powodzeniem mieszczą się w telefonie i ich montowanie jest dzisiaj w zasadzie standardem. Dzięki temu możliwe jest śledzenie prawie każdego telefonu, a jeśli nawet jakiś telefon modułu nie posiada, można go dołączyć.

Oczywiście sam odbiornik to nie wszystko. Musi z nim współpracować specjalna aplikacja, która w dowolny sposób (satelita, Internet, sieć GSM) prześle następnie dane o lokacji. Sam odbiornik nie ma takich możliwości. Żeby zlokalizować telefon z pomocą modułu GPS potrzebne są zatem cztery rzeczy: telefon z modułem GPS (wbudowanym lub dołączonym), połączenie internetowe (aplikacja musi mieć możliwość wysyłania danych z telefonu), serwer odbierający dane od aplikacji na telefonie oraz mechanizm wskazujący pozycję, na przykład strona internetowa z mapą. Ta metoda pozwala na dokładne, szybki, proste i tanie zlokalizowanie telefonu. Nie jest jednak wolna bez wad. Konieczne jest zainstalowanie aplikacji na odpowiednim urządzeniu i zapewnienie mu połączenia z siecią. System nie zadziała też w miejscach, gdzie nie działa odbiornik GPS. Należy pamiętać, że lokalizowanie narusza prywatność osoby lokalizowanej.

Używanie takiego systemu w stosunku do dzieci lub małżonków bez ich wiedzy jest działaniem wysoce nieetycznym, a jeśli zakłada je pracodawca w celu monitorowania swoich pracowników, osoby wyposażone w namierzane telefony powinny być o tym uprzedzone. Często wymagana jest też ich zgoda.

To może Cię zainteresować